خانه بلاگ

۱۴ ترفند آرایش

0

آرایش-makeup Salonshttps://arossbeautysalon.com

ترفند آرایشی

هر کدام از ما شیوه های خاص خودآرایی خودمان را داریم و متاسفانه به همان یک مدل مکاپ تکراری سفت و محکم می چسبیم و هیچوقت سعی در تغییر و تنوع آن نداریم. از آنجائیکه ممکن است برای ایجاد این تنوع زمان کافی جهت جستجو در شیوه های آرایشی نداشته باشید چند نمونه از ترفندهای ساده آرایشی را آورده ایم.

زن ها ۳۳۵ ساعت در سال را صرف رسیدگی به ظاهر خود می کنند، به عبارتی دیگر دو هفته ی کامل در یک سال را مشغول آرایش چهره و آراستن ظاهر خود هستند. اما با چند ترفند می توان این زمان را کاهش داد. تبلیغات و ویدئو های آرایشی بیوتی بلاگر ها ما را مجاب می کند انجام آرایش کار مهمی است. اما شما می توانید بدون آنکه مجبور باشید همه ی وقت آزادتان را صرف آرایش کنید زیبا باشید.

آرایش-makeuphttps://arossbeautysalon.com

این چهارده ترفند آرایشی برای کسانی که هرگز وقت کافی ندارند یا تنبل تر از آن هستند که آرایش بی نقصی داشته باشند بسیار مفید خواهد بود. قاشق یکبار مصرف را هنگام ریمل زدن زیر چشمتان قرار داده و با خیال راحت مژه های پایینی را ریمل بزنید. با این روش دیگر نگران ریختن ریمل به زیر چشم نباشید.هنگامیکه ریمل شما به انتها رسیده و دیگر محلولی در ان باقی نمانده آن را دور نیندازید. مقداری محلول سالین در آن ریخته بگذارید چند دقیقه بماند و پس از آن فقط کمی آن را تکان دهید. سپس خواهید دید که دوباره می توانید از آن استفاده کنید.

۱٫ چگونه ریمل را تمیز و مرتب بزنیم حتی دقیق ترین زن ها هم گاهی در حین زدن ریمل، آن را اشتباهاً به پلک هایشان می مالند. برای جلوگیری از این اتفاق، کاغذی تا شده یا یک کارت ویزیت را پشت مژه هایتان قرار دهید و بعد ریمل را بزنید.

 ۲٫ چگونه چسب مژه مصنوعی را به درستی بزنیم اگر تا به حال سعی کرده باشید به مژه مصنوعی چسب بزنید می دانید که این کار تا چه حد می تواند سخت باشد. برای آنکه چسب اضافی به مژه هایتان پس ندهد یا داخل چشم هایتان نرود، چسب را با سنجاق سر به مژه مصنوعی بزنید.

 ۳٫ از کانسیلر به جای پرایمر استفاده کنید قبل از استفاده از سایه ی چشم کمی پرایمر به پلک هایتان بزنید. تنها زمانی که پرایمرتان تمام شده باشد از کانسیلر استفاده کنید، چون پرایمر به ماندگاری بیشتر آرایش تان کمک و رنگ ها را درخشان تر می کند.

آرایش
https://arossbeautysalon.com

ترفندهای آرایشی ۲۰۱۹

۴٫ آرایش سریع چشم هااگر آرایش چشم ها برایتان سخت است، از سایه های کرمی به جای سایه های معمول استفاده کنید. سایه های کرمی را می توانید با استفاده از انگشت هم روی پلک ها و هم زیر مژه های پایینی چشم بزنید.

 ۵٫ با یک براش آرایشی می توانید دو براش داشته باشیدبا استفاده از سنجاق سر می توانید براش رژ گونه تان را به یک براش کانتورینگ پهن تبدیل کنید که کارکرد آن به همان خوبی براش اصلی خواهد بود.

 ۶٫ برای آرایش چشم ها از یک قاشق استفاده کنیدبرای آنکه سایه ی چشم ها پخش نشود یا با سایه ی دیگری که زده اید تداخل پیدا نکند، یک قاشق روی پلک تان بگذارید و سایه را بالای آن بزنید.

 ۷٫ از ریمل چشم ها برای ابرو ها هم استفاده کنیداگر ابروهایتان خیلی روشن نیست می توانید از ریمل برای رنگ دادن به ابروهایتان استفاده کنید. به علاوه، با این کار از صرف هزینه ی اضافی برای وسیله ای اضافه جلوگیری می کنید. 

۸٫ قبل از هر کاری چشم ها را آرایش کنیدبرای آنکه از ریختن سایه ی چشم یا ریمل در حین آرایش و خراب شدن آرایش تان جلوگیری کنید، اول چشم ها را آرایش کنید و بعد به سراغ کانتورینگ و آرایش لب ها بروید. 

۹٫ آرایش ساده و تک رنگکار با وسایل آرایشی کرمی بسیار راحت است و این وسایل نیازی به براش های مخصوص ندارند. از رژ لب های کرمی می توان به راحتی به عنوان سایه ی چشم و با کمک انگشت استفاده کرد. این کار ایده ی خوبی برای داشتن یک آرایش تک رنگ است. به علاوه، اگر رنگ رژ لب تان خیلی پررنگ نیست، می توانید آن را به عنوان رژ گونه هم استفاده کنید.

 ۱۰٫ چگونه آرایش روز را به آرایش شب تبدیل کنیماگر می خواهید آرایش روزتان را به سرعت به آرایش شب تبدیل کنید، کافی است در کیف آرایش تان همیشه یک رژ لب با رنگی برجسته و یک خط چشم داشته باشید. از هایلایتر رژگونه هم غافل نشوید؛ این وسایل زمانی که بخواهید در عرض چند دقیقه آرایش تان را تغییر دهید کمک بزرگی خواهند بود.

 ۱۱٫ از وازلین به جای ریمل استفاده کنیدبرای آنکه زیبا به نظر برسید نیازی نیست همیشه از ریمل استفاده کنید. وازلین می تواند جایگزین خوبی برای ریمل باشد. تنها چیزی که نیاز دارید یک فرمژه است. کمی وازلین به فرمژه بزنید و با آن مژه هایتان را فر دهید. وازلین مژه ها را تیره تر می کند، اما آرایش چشم ها ظریف و ملایم خواهد بود. به علاوه، این محصول درمانی ارزان و همیشه در دسترس، بر خلاف ریمل ازریزش مژه هایتان جلوگیری می کند. همچنین می توانید از روغن های دیگری که حاوی ویتامین وآلوئه ورا هستند برای بهبودرشد مژههایتان استفاده کنید. 

۱۲٫ ازروغن نارگیل  به جای کرم شب استفاده کنیدهمگی از فواید استفاده از روغن نارگیل برای بدن آگاه هستیم. اما نمی دانید که می توان از روغن نارگیل به جای کرم شب استفاده کرد. کافی است آن را به صورت تان بزنید تا در طول شب بر روی پوست تان بماند. صبح و زمانی که از خواب بیدار می شوید از دیدن نتیجه ی آن شگفت زده خواهید شد. روغن نارگیل نه تنها پوست تان را مغذی می کند، بلکه از ایجاد چین و چروک جلوگیری می کند. 

۱۳٫لوازم آرایشی چندکاره لوازم آرایشی جدید این امکان را می دهد تا در زمان و هزینه های خود صرفه جویی کنید. برای مثال، می توان تنها یک استیک را جایگزین رژ لب، رژ گونه و سایه ی چشم کرد. روش دیگر انتخاب یک رنگ چندکاره است که می توانید از آن در قسمت های مختلف آرایش تان استفاده کنید. این رنگ می بایست مناسب ترین رنگ برای شما باشد و اصطلاحا به شما کاملا بیاید. با این کار انجام آرایش بسیار ساده تر خواهد شد و می توانید در زمان ارزشمندتان هم صرفه جویی کنید. 

۱۴٫ از پرایمر سایه برای لب ها هم استفاده کنیدپرایمر سایه ی چشم می تواند به ماندگاری بیشتر رژ لب تان کمک کند. کافی است آن را به لب هایتان بمالید و رژ لب را روی آن بزنید.

چگونه خواب کافی داشته باشیم؟

0

بیشتر ما تجربه بی خوابی در شب را داشته و می دانیم تکرار این بی خوابی بسیار آزار دهنده خواهد بود. کم خوابی و بی خوابی ریسک بیماری های مزمن و اعتیاد را بالا می برد؛ بیماری های مزمنی مانند دیابت، چاقی، فشار خون بالا و بیماری های قلبی. سوالی که بعد از دانستن این نکات ذهن مان را درگیر می کند این است که با این اوصاف چگونه خواب کافی داشته باشیم؟ یا اصلا به چه مقدار خواب در شبانه روز نیاز داریم؟ بهتر است بدانید که نوجوانان به ۹ تا ۱۱ ساعت و افراد بالغ به ۷ تا ۹ ساعت خواب نیاز دارند. اگر شما کمتر از نیاز خود می خوابید، راهکارهای داشتن خواب کافی را در این مقاله بخوانید.

 

خواب روزانه

داشتن خواب کافی در روز

کم خوابی را جبران کنید

اگر شب ها کمتر از ۷ تا ۹ ساعت می خوابید، احتمالا دچار کم خوابی هستید. اگر این کار را به صورت مداوم انجام دهید، خسته و خواب آلود خواهید شد. این موضوع موجب پایین آمدن سطح انرژی و کاهش سلامت کلی بدن می شود. برای جبران کم خوابی روزهای قبل، خواب کوتاه روزانه را برای چند روز به صورت مداوم امتحان کنید.

 • می توانید برای جبران کم خوابی خود، در تعطیلات آخر هفته ها بیشتر بخوابید. زیاد خوابیدن در آخر هفته ها نیز ممکن است ریتم عادی خواب تان را برهم بریزد؛ پس سنجیده عمل کنید تا ساعت خواب تان بهم نریزد. در غیر این صورت، خوابیدن در آخرین شب تعطیلات برایتان سخت تر بوده و در کل هفته بعدی نیز کم خوابی خواهید داشت.
 • اگر دانش آموز هستید و تمام شب را برای امتحان بیدار می مانید، کم خوابی تان را در شب های بعدی جبران کنید.

 

به مرور در ساعت خواب خود تغییر ایجاد کنید

اگر برنامه روزمره شما پیچیده بوده و وقت برای خواب کافی ندارید، باید برنامه خود را تغییر داده تا وقت بیشتری برای خواب بگذارید. برنامه خواب خود را یک روزه عوض نکنید. برای مثال اگر ساعت ۱ شب می خوابید، چند شب یک ربع زودتر خوابیده و پس از چند روز یک ربع دیگر به آن اضافه کنید تا به ساعت خواب دلخواه برسید.

 • با این روند در نهایت ساعت خواب شما ۱ تا ۲ ساعت به عقب می رود. در نتیجه می توانید بیشتر بخوابید و کم خوابی نداشته باشید.

 

خواب را در الویت قرار دهید

اگر برنامه زندگی شلوغی دارید، زمانی را برای خواب خالی کنید. اگر برای هر بخش از روزتان برنامه ریزی کرده اید، برنامه هایتان را جا به جا کرده تا وقت کافی برای خوابیدن را پیدا کنید. برای این کار می توانید برخی از کارهایی که زیاد مهم نیستند را کنار بگذارید.

 • حتی اگر امکان تغییرات در برنامه شما کم است، همان تغیرات اندک را در راستای افزایش ساعت خواب انجام دهید. هر چه بیشتر بخوابید، انرژی بیشتری برای انجام دیگر کارهایتان خواهید داشت.
 • اگر دانش آموز هستید و کار و تکالیف بسیاری برای انجام دادن دارید باز هم خواب را در الویت قرار دهید. اگر خواب کافی نداشته باشید، نمرات شما افت کرده و بازده کمتری خواهید داشت.
 • اگر روش های دیگر جواب ندادند، با نکاتی که در ادامه همین مقاله بیان شده، کیفیت خواب تان را افزایش دهید.

 

خوابیدن فرزند با پدر و مادر

خواب کافی برای پدر و مادر یک نوزاد

یک شب در میان بیدار بمانید

اگر به تازگی صاحب فرزند شده اید، با رسیدگی به نوزاد وقت کافی برای خواب نخواهید داشت. اگر شما و همسرتان دچار مشکل کم خوابی هستید، شب های بیداری را بین خودتان تقسیم کنید. یک شب در میان بودن نوبت بیداری باعث می شود تا این مسئولیت یک شب با شما و شب بعدی با شریک زندگی تان باشد و همچنین هردوی شما به میزان کافی بخوابید.

 • با انجام این کار حداقل چند روز در هفته خواب کافی خواهید داشت که از بی خوابی بهتر است.
 • برای داشتن خواب کامل و کافی، بهتر است در اتاق دیگری بخوابید.

 

نوبتی بیدار بمانید

برای آن که شما و همسرتان هر شب حداقل چند ساعت بخوابید، می توانید نوبتی بیدار بمانید. هر شب را به دو نیمه تقسیم کرده و هر کدام تان در یکی از شیفت ها بیدار بمانید. با این کار هنگامی که یکی از شما مسئولیت نوزاد را بر عهده دارد، دیگری می خوابد و بلعکس.

 

شیر نوزاد را زودتر آماده کنید

برای شیر دادن به نوزاد در آخر شب، شیر خود را دوشیده و برایش در شیشه شیر آماده کنید. با انجام این کار نیازی نیست تا هر بار که نوزادتان نیاز به شیر داشت، از خواب بیدار شوید و همچنین شریک زندگی تان نیز قادر به شیر دادن به فرزندتان خواهد بود.

 

زمانی که نوزادتان خوابید شما هم بخوابید

زمانی که نوزادتان به خواب رفت شما هم همراه او بخوابید. با این کار قبل از این که او برای اولین بار بیدار شود، کمی وقت خواب خواهید داشت. شاید سخت به نظر برسد که چند بار در روز همراه نوزاد خوابیده و بیدار شوید، اما اگر شما یا همسرتان کمبود خواب جدی دارید، با این کار کمی از آن را جبران خواهید کرد.

 

نوزادتان را همراه خود بخوابانید

برای اینکه باعث شوید کودک تان خواب بهتری داشته باشد، او را کنار خود بخوابانید. با این کار او آرامش بیشتری در طول شب داشته، کمتر با بی قراری بیدار شده و فقط برای شیر خوردن از خواب بیدار می شود.

 • خوابیدن نوزاد همراه والدین خطراتی هم به همراه دارد؛ پس بهتر است قبل از انجام این کار از متخصص اطفال راهنمایی بگیرید.

 

فضایی راحت برای خوابیدن

ایجاد فضای مناسب برای خواب

برای خود روال شبانه درست کنید

شما به یک روال روزمره و همیشگی نیاز دارید تا به بدن تان پیام دهد که وقت خواب است. روال شما بستگی به نیازهایتان دارد، اما اگر روال خاصی را دنبال می کنید همان را ادامه دهید. این روال می تواند نوشیدن یک لیوان دمنوش، خواندن کتاب یا مجله، پوشیدن لباس خواب یا آماده کردن غذا و لباس برای روز بعد باشد.

 • کاری هیجان انگیز یا انرژی بخش مثل ورزش کردن یا خواندن داستان استرس زا انجام ندهید. شما قصد دارید بیشتر آرامش بگیرید نه این که بیشتر بیدار بمانید!

 

تخت خواب راحتی داشته باشید

برای داشتن خواب راحت در طول شب، باید تخت خواب راحتی داشته باشید. تخت خواب نامناسب احتمال بیدار شدن در طول شب را بیشتر می کند. ملحفه هایی را انتخاب کنید که پوست را اذیت نکرده و امکان رد و بدل شدن هوا روی پوست را داشته باشد. از جنس هایی که پوست را اذیت کرده یا در شب گرم می شوند دوری کنید. همچنین پتوی شما باید با توجه به فصل و دما سبک یا سنگین باشد.

 • دمای مناسب اتاق را برای خواب چک کنید. دمای مناسب در هر فصل سال متفاوت بوده و باید مناسب شما باشد.

 

لباس خواب راحت بپوشید

لباسی را برای خواب انتخاب کنید که کاملا راحت بوده و باعث نشود تا نیمه شب از ناراحتی و اذیت لباس تان از خواب بیدار شوید. به ترجیح خودتان لباس خواب راحتی را انتخاب کنید، ممکن است علاقه داشته باشید تا با لباس زیر و تی شرت بخوابید و یا پوشیدن بیژامه بلند برای خوابتان مناسب باشد.

 • باید به جنس لباس خواب توجه داشته باشید. پارچه های پنبه ای از هر جنس دیگری مناسب تر هستند و امکان رد و بدل شدن هوا بین پوستان را دارند.

 

قبل از خواب ریلکس کنید

چند راه مطمئن برای ریلکس کردن قبل از خواب وجود دارد. می توانید قبل از خواب تمرینات تنفسی یا تمرینات عضلانی پیشرفته انجام دهید؛ به این صورت که تک تک عضلات را منقبض و سپس رها کنید. این کار به طور کلی شما را آرام و خواب را راحت تر می کند.

 • اگر درگیری فکری دارید، افکار منفی را کنار گذاشته و سعی کنید به موضوعات شاد و مثبت فکر کنید.
 • این راهکار ها باعث می شوند تا خواب بیشتری داشته باشید. چراکه به خواب شما سرعت بخشیده و زمان خواب کافی و بیشتری به شما می دهد.

 

کار کردن با لپ تاپ در تخت خواب

دوری از کارهای ممنوعه قبل از خواب

کارهای متفرقه را روی تخت انجام ندهید

برای داشتن خواب کافی باید بدانید که تخت خواب تنها برای خواب و رابطه جنسی کاربرد دارد. به همین منظور از تخت تان تنها برای این مواردی که گفته شد استفاده کنید.

 • تلویزیون نگاه کردن، انجام دادن کارها، خواندن کتاب یا خوردن غذا در تخت این دید را به شما می دهد که تخت محلی برای انجام کارهای روزمره تان بوده و خوابیدن را دشوار می کند.

 

مصرف کافئین را کاهش دهید

کافئین یک محرک بوده که در طول روز به شما انرژی می دهد اما نوشیدن آن در آخر روز موجب بی خوابی می شود. بهتر است مصرف کافئین در آخر روز را محدود کنید.

 • با توجه به حساسیت تان به کافئین، مصرف آن را از ساعت خاصی به بعد محدود کنید. برای برخی از افراد مصرف کافئین در هر ساعتی از بعد از ظهر موجب بی خوابی شده و برای بعضی دیگر مصرف آن در ساعات دیرتر هم مشکلی به وجود نخواهد آورد. حد خود را پیدا کرده و از آن ساعت به بعد مصرف کافئین را محدود کنید تا روی خواب شبانه تان اثری نگذارد. به یاد داشته باشید که شکلات هم حاوی کافئین بوده و نباید در آخر روز مصرف شود.

 

شام سنگین نخورید

خوردن غذای زیاد یا سنگین در آخر شب می تواند موجب بی خوابی شود. عمل هضم غذا موجب بی قراری شده و غذا نیز به بدن تان انرژی می دهد. بهتر است حداقل دو ساعت قبل از خواب غذا نخورید.

 • در هر حال اگر مجبور به غذا خوردن در آخر شب شدید، غذاهایی را مصرف کنید که به خوابیدن شما کمک کنند. این غذاها شامل شیر، بادام، جو و موز می باشند.
 • گیلاس، آلبالو یا آبمیوه های آن ها را مصرف کنید. این میوه ها یکی از معدود میوه هایی هستند که به طور طبیعی حاوی هورمون ریتم خواب شبانه روزی یا ملاتونین هستند. اگر قبل از خواب احساس گرسنگی می کنید، یک لیوان آب گیلاس یا آلبالو و یا یک کاسه میوه آن را مصرف کنید.

 

در طول روز ورزش کنید

برای تخلیه انرژی خود به جای آخر شب، صبح زود یا بعد از ظهرها ورزش کنید. اگر در آخر شب ورزش کنید، فعالیت های بدنی شما را بی خواب خواهند کرد.

 • اگر مجبور به ورزش در آخر روز هستید، تمرینات سبک تر مثل پیاده روی، ورزش های کششی یا تمرینات با وزنه را انجام دهید.

 

به بی خوابی فکر نکنید

اگر خوابتان نمی برد، در تخت خواب نمانید؛ به جای آن از تخت بلند شوید تا افکار منفی بیشتری به سراغتان نیایند. برای خواب دوباره بخشی از روال شبانه را انجام داده و اگر موثر نبود، فعالیتی آرامش بخش مثل خواندن کتاب، نوشیدن شیر گرم یا تمرینات تنفس عمیق (بعدا به آن می پردازیم) را انجام دهید.

 • اگر از هیچ کدام از موارد بالا نتیجه نگرفتید، حرکات کششی را برای آرامش بیشتر انجام دهید. حرکات را آرام و با کشش ملایم انجام دهید.

 

نور را کم کنید

قرار گرفتن در معرض نور در هنگام شب موجب بی خوابی می شود. منبع نور ممکن است نور چراغ برق در خیابان، تلویزیون یا وسایل الکترونیکی باشد. قرار گرفتن در معرض نور و در آخر شب موجب کاهش ملاتونین یا هورمون خواب می شود.

 • هر چه کمتر در معرض نور باشید، بدن تان ملاتونین بیشتری تولید خواهد کرد.

 

درمان های گیاهی برای جبران کمبود خوابدرمان گیاهی

فرنجمشک مصرف کنید

فرنجمشک گیاهی دارویی با خاصیت ضد استرس است که می تواند به داشتن خواب کافی کمک کند. فرنجمشک در دمنوش های گیاهی به عنوان عصاره وجود دارند. همچنین می توانید خشک شده آن را به چای یا دمنوش خود اضافه کنید.

 • عصاره خالص فرنجمشک را می توانید از عطاری ها تهیه کنید.
 • افراد باردار و یا دارای مشکلات تیروئیدی، قبل از مصرف فرنجمشک باید با پزشک خود مشورت کنند؛ زیرا این گیاه می تواند اثرات نامطلوبی داشته باشد.
 • چای فرنجمشک برای کودکان بالای ۳ سال بی خطر است. برای آن ها نصف لیوان چای بادرنحبویه دمی ریخته و نیمی دیگر را آب گرم یا چای بریزید.

 

بابونه را امتحان کنید

بابونه یکی از دمنوش های پرطرفدار است که خاصیت آرام بخش و ضد استرسی است. دو نوع بابونه آلمانی و رومی وجود دارد که هر دو را می توان با چای مصرف کرد و خطری ندارند.

 • کوکان هم می توانند چای بابونه مصرف کنند، به شرط آن که نصف لیوان چای و نیمی دیگر آب گرم باشد.
 • مصرف هم زمان بابونه و داروهای دیگر ممکن است عوارض داشته باشد. قبل از دریافت هر نسخه ای، مصرف بابونه را به پزشک خود اطلاع دهید.

 

دمنوش کاوا مصرف کنید

کاوا نوعی گیاه دارویی است که در جزایر پولینزی به عنوان دارویی برای کاهش استرس مورد استفاده قرار می گیرد. اگر چه برخی از تحقیقات نتایج منفی راجع به این گیاه نشان می دهند، اما مصرف برگ خشک شده آن به عنوان دمنوش مشکلی ندارد.

 • قبل از مصرف کاوا، حتما با پزشک خود مشورت کرده تا اطمینان حاصل کنید که تداخلی با داروهای مصرفی تان نداشته باشد.
 • گیاه کاوا برای زنان باردار و افراد زیر ۱۸ سال مناسب نیست.

 

گل ساعتی را امتحان کنید

گل ساعتی، گیاهی دارویی در نواحی آمریکای جنوبی است که خاصیت ضد استرسی دارد. این گیاه از سال های دور و از دوران آزتک ها استفاده می شده و برای طعم دلپذیرش شناخته می شود.

 • این گیاه ممکن است برای کودکان بی خطر باشد، اما این موضوع تاکنون اثبات نشده است. بهتر است قبل از مصرف آن برای کودکان با متخصص اطفال مشورت کنید.
 • گیاه گل ساعتی برای زنان باردار ممنوع بوده و موجب انقباضات رحمی می شود.

 

گیاه هندی آشواگاندا (گیلاس زمستانی) مصرف کنید

گیاه دارویی آشواگاندا یا گیلاس زمستانی برای درمان کم خوابی مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه را می توانید در چای یا شیر حل کرده و آن را میل کنید. برای کودکان نیز نصف میزان بزرگسالان را در شیر حل کنید.

 • افراد دارای فشار خون بالا و یا دیابت، قبل از مصرف این گیاه با پزشک خود مشورت کنند؛ زیرا ممکن است روی این بیماری ها اثر بگذارد.

 

ریشه سنبل الطیب استفاده کنید

ریشه سنبل الطیب به دلیل خاصیت تسکین دهندگی که دارد، به داشتن خواب کافی و طولانی تر کمک می کند. سنبل الطیب معمولا به شکل دمنوش و چای مصرف می شود اما به شکل گیاه خالص هم وجود داشته و با اضافه کردن لیمو، عسل، میخک یا دارچین در دمنوش طعم بهتری پیدا می کند.

 • ریشه سنبل الطیب برای کودکان زیر ۳ سال مناسب نیست.
 • قبل از مصرف آن با پزشک خود مشورت کنید. این گیاه ممکن است با داروهای افسردگی و استرس تداخل داشته باشد.

 

بالشتک گیاهی درست کنید

اگر علاقه ندارید دمنوش های گیاهی را تست کنید، می توانید گیاهان دارویی را بو کنید تا از خواص آرام بخش آن ها بهره ببرید. یک کیسه یا رویه بالش پارچه ای بردارید و نصف فنجان از گیاهان زیر را در آن بریزید. سر آن را بسته و آن را زیر بالش یا روی میز کنار تخت قرار دهید. گیاهان دارویی داخل کیسه باید شامل موارد زیر باشند:

 • رازک
 • فرنجمشک
 • سنبل الطیب
 • گل ساعتی

 

پاهایتان را در آب گرم پاشویه کنید

یکی دیگر از روش های کاربردی برای استفاده از اثر آرامش بخش گیاهان دارویی، پاشویه کردن پاها در ترکیب آب گرم و عصاره گیاهان است. در یک تشت کوچک مقداری آب گرم بریزید. چند قطره عصاره اسطوخدوس یا بابونه به آن اضافه کرده و پاها را داخل آن قرار دهید.

 • مراقب دمای آب باشید تا پاهایتان با آب داغ نسوزد.

 

موم گیاهی درست کنید

در صورتی که درمان موضعی را ترجیح می دهید، موم گیاهی درست کنید. روغن کرچک یا کره شی تهیه کرده و آن را به قطعات کوچک تقسیم کنید. به هر تکه یک یا دو قطره عصاره بابونه یا اسطوخدوس اضافه کرده و ترکیب کنید و در مواقع بی خوابی آن را روی پیشانی خود ماساژ دهید.

 • این روش برای کودکان هم بی خطر است.

 

استفاده از قزص و داروهای خواب آور

استفاده از داروها و مکمل ها

مکمل گیاهی مناسب بخرید

مکمل های گیاهی مختلفی برای داشتن خواب کافی وجود دارند، اما حتما راهنمای روی بسته، دوز و دوره مصرف آن را مطالعه و مطابق آن مکمل را مصرف کنید. این موارد با توجه به نوع مکمل متفاوت هستند. قبل از مصرف مکمل ها مانند هر داروی دیگری با پزشک خود مشورت کنید؛ زیرا مکمل ها ممکن است با داروهای دیگر تداخل پیدا کرده و تاثیر منفی داشته باشد.

 • هنگام خرید مکمل ها کیفیت آن را بررسی کنید. مکمل با کیفیت باید کاملا گیاهی، تازه و دارای مهر تائید وزارت بهداشت باشد.

 

ملاتونین مصرف کنید

علاوه بر مکمل های گیاهی، می توانید مکمل های طبیعی مثل ملاتونین را مصرف کنید. ملاتونین یکی از هورمون هایی است که به طور طبیعی در بدن تولید می شود. اما اگر دچار کمبود خواب هستید می توانید از این ماده به عنوان یک مکمل استفاده کنید. استفاده از آن باعث می شود تا سطح ملاتونین بدن بالا رفته و سریع تر به خواب بروید.

 • روزانه نباید بیش از ۱ تا ۳ میلی گرم ملاتونین مصرف کنید؛ مگر مواردی که پزشک آن را دستور داده باشد.
 • به دلیل تداخل دارویی ملاتونین با سایر داروها، قبل از مصرف آن با پزشک مشورت کنید.
 • افراد تحت درمان یا زنان باردار نباید ملاتونین مصرف کنند.

 

قرص ۵-هیدروکسی تریپتوفان مصرف کنید

این قرص، محرک تولید سراتونین بوده و به خواب راحت شما کمک می کند. شب ها می توانید دوز ۵۰ تا ۱۰۰ میلی گرم از این دارو را مصرف کنید. توجه داشته باشید که مصرف بیشتر آن به دلیل اثرات نامطلوب، فقط با تجویز پزشک ممکن است.

 • زنان باردار و افراد تحت درمان باید از مصرف این دارو خودداری کنند.

از بین بردن جوش سر سیاه با استفاده از درمان های خانگی و دارویی

0

از بین بردن جوش سر سیاه

هنگامی که منافذ پوست توسط چربی و سلول های مرده مسدود می شوند، جوش های سر سیاه به وجود می آیند. رنگ سیاه آن ها نشانه چرک و کثیفی نیست. وقتی چربی و سلول های مرده در معرض هوا قرار می گیرند، اکسید شده و رنگ آنها سیاه می شود. راه های زیادی برای از بین بردن جوش سر سیاه وجود دارد، از درمان های خانگی گرفته تا انواع دارو. اما قبل از انجام این روش ها باید بدانید که چنانچه در درمان این جوش ها کار اشتباهی انجام دهید، ممکن است باعث بدتر شدن آن ها شوید. بنابراین مراقب باشید و سعی کنید زیاد عجولانه اقدام نکنید. هر فردی ممکن است گاهی اوقات جوش سر سیاه بزند و پوست هر کس با دیگری متفاوت است، اما با روش هایی که در ادامه به آنها پرداخته ایم قادر خواهید بود تا موثرترین روش برای از بین بردن جوش سر سیاه خود را پیدا کنید.

 

استفاده از داروهای بدون نسخه برای پوست

استفاده از داروهای بدون نسخه

نوع پوست خود را بشناسید

دانستن اینکه پوست تان چرب است یا معمولی، خشک و یا حساس، مشخص می کند باید چه نوع محصولی را انتخاب کنید. داروهای حاوی بنزوئیل پراکساید و اسید سالیسیلیک، دو دسته اصلی داروهای مربوط به پوست را تشکیل می دهند..

 • محصولات حاوی این مواد فعال می توانند باعث واکنش های آلرژیک شوند. اگر پوست تان واکنش بدی نشان داد، استفاده از آن ها را متوقف کنید.
 • پوست تان می تواند بیش از یک نوع باشد که به آن حالت، ترکیبی می گویند. برای مثال پوست بینی و پیشانی تان می تواند چرب بوده، و گونه هایتان خشک باشد.
 • اغلب پوست های مستعد جوش و آکنه، حساس هستند؛ چون جوش به محصولاتی نظیر صابون ها، مواد آرایشی و مواد عطری واکنش نشان می دهد. اگر راجع به نوع پوست خود مطمئن نیستید، از محصولاتی استفاده کنید که مخصوص پوست های حساس هستند.

 

استفاده از محصولات حاوی اسید سالیسیلیک کنید

اگر پوست حساسی دارید که مستعد خشک شدن بوده و به راحتی تحریک می شود، بهتر است از محصولات حاوی اسید سالیسیلیک استفاده کنید. فقط دقت کنید مواد سازنده محصول را که روی پاکت آن درج شده کامل بخوانید تا بدانید چه چیزهایی در ساخت آن به کار رفته است. اسید سالیسیلیک با پوست ملایم بوده، به ندرت باعث ایجاد قرمزی و پوسته پوسته شدن می شود، و نسبت به داروی های قوی تر مشابه خود عملکردی کندتری دارد.

 • بیشتر به دنبال محصولاتی باشید که ترکیبی از اسید سالیسیلیک و اسید گلیکولیک باشند.

 

از بنزوئیل پراکساید استفاده کنید

اگر پوست حساسی ندارید که مستعد خشک شدن باشد، به دنبال محصولاتی باشید که حاوی بنزوئیل پراکساید باشند. این ماده، مواد مومی شکل مسدود کننده منافذ پوست را می شکند و باعث می شود آن ها نرم شده و بیرون بیایند. این محصولات، سریع ترین و موثرترین گزینه بین محصولات شیمیایی هستند، اما ممکن است کمی برای پوست خشن باشند.

 • قدرت بنزوئیل پراکساید معمولا بین ۲،۵ تا ۱۰ درصد است. قدرت این دارو به علاوه مدت زمانی که آن را روی پوست قرار می دهید، تعیین کننده میزان تحریک شدن پوست تان است. اگر پوست شما حساس است، از محصولی استفاده کنید که پایین ترین میزان بنزوئیل پراکساید را داشته باشد و آن را به مدت طولانی روی پوست نگذارید.
 • بنزوئیل پراکساید می تواند برای پوست خشن باشد اما از اسید سالیسیلیک موثرتر است.

 

استفاده از آلفا هیدروکسی اسید را مد نظر قرار دهید

آلفا هیدروکسی اسید (AHA) حاوی اسید گلیکولیک بوده و می تواند در لایه برداری پوست بسیار موثر باشد. اسید گلیکولیک ماده موجود در لایه بردارهای معمولی و همچنین ماسک های لایه بردار پیل آف می باشد. این ماده سلول های مرده را حل کرده و جدا می کند، که خود یک روش بسیار عالی برای مقابله با جوش سر سیاه است.

 • از این ماده هم درست مثل بنزوئیل پراکساید و اسید سالیسیلیک استفاده کنید و همیشه دستورالعمل استفاده از آن را بخوانید.
 • آلفا هیدروکسی اسید باعث افزایش حساسیت به نور آفتاب می شود، بنابراین اگر بعد از مصرف این محصول قصد قرار گرفتن در معرض آفتاب را دارید، کمی بیشتر مراقب باشد.

 

تصمیم بگیرید که می خواهید از کرم موضعی استفاده کنید یا شوینده صورت

محصولات پوست معمولا یا به صورت شوینده صورت هستند یا کرم های موضعی. کرم موضعی معمولا مدت زمان بیشتری روی پوست می ماند و این بدان معناست که زمان بیشتری برای عمل کردن دارد، اما احتمال تحریک پوست هم بیشتر است. دستورالعمل های محصول مربوطه را رعایت کنید و مخصوصا اگر پوست حساسی دارید بیشتر مراقب باشید.

 

درمان ها و ماسک های خانگی برای جوش

استفاده از درمان خانگی با مواد طبیعی

محدودیت ها و خطرات درمان های خانگی را بدانید

به طور کلی شواهد علمی اندکی برای تایید اکثر درمان های خانگی پوست وجود دارد، و حتی برای برخی از این درمان ها شواهدی در دست نیست. شواهد در دست نیز اغلب غیر علمی و یا بر مبنای تجارب شخصی می باشند. ممکن است این درمان ها اثربخش یا غیر اثر بخش باشند، و البته احتمال آسیب رسیدن به پوست تان نیز وجود دارد. پیش از استفاده از هر درمان خانگی با پزشک خود مشورت کنید.

 • اگر پوست تان حساس است دقت زیادی به خرج دهید و از انواع ساده تر این درمان ها استفاده کنید.
 • اگر هر یک از این درمان ها باعث تحریک پوست تان شد استفاده از آن را متوقف کنید.

 

ماسک سفیده تخم مرغ را امتحان کنید

اعتقاد بر این است که پروتئین های موجود در تخم مرغ، باکتری های مولد آکنه را از بین می برند. برای درست کردن این ماسک صورت، زرده و سفیده تخم مرغ را از هم جدا کنید و بعد از خشک کردن صورت خود سفیده را به صورت تان بزنید. می توانید برای این کار از یک دستمال استفاده کنید. اگر از انگشتان تان استفاده می کنید سعی کنید اول آن ها را تمیز و خشک کنید. وقتی لایه اول سفیده خشک شد، یک لایه دیگر بزنید. این کار را ۳ تا ۵ مرتبه تکرار کنید و هر بار اجازه دهید لایه قبلی خشک شود. سپس ماسک را شسته و صورت تان را خشک کنید.

 • می توانید بین هر لایه یک دستمال کاغذی قرار دهید. قبل از شستن صورت در پایان کار هر لایه را بکنید.
 • سفیده تخم مرغ خام می تواند حاوی باکتری سالمونلا باشد. هیچگاه سفیده تخم مرغ خام را نخورید.

 

از عسل گرم استفاده کنید

ماسک عسل حاوی خواص ضد عفونی کننده و ضد باکتری است و می تواند به درمان زخم ها و عفونت های پوستی کمک کند. اما هیچ شواهدی مبنی بر تاثیر آن روی جوش سر سیاه و یا آکنه وجود ندارد. اما ممکن است چسبندگی عسل باعث شود تا به جوش های سر سیاه چسبیده و آن ها را پاک کند.

 • کمی عسل را در ماهیتابه گرم کرده و یا یک شیشه عسل را در آب گرم قرار دهید. وقتی عسل به اندازه ای گرم شد که دست ها را نسوزاند، آن را روی جوش سر سیاه خود بزنید و بگذارید به مدت ۱۰ دقیقه باقی بماند تا خشک شود.
 • صورت تان را با یک حوله مرطوب پاک کنید.
 • می توانید این درمان را یک شب کامل روی صورت بگذارید؛ اما مطمئن شوید عسل خشک شده باشد، چون در غیر این صورت ممکن است صبح که بیدار می شوید صورت تان به رویه بالش چسبیده باشد!

 

استفاده از کرم های مختلف برای جوش سر سیاه

استفاده از درمان های خانگی با ترکیبات مصنوعی

پیش از شروع کار با پزشک مشورت کنید

درست مثل درمان های خانگی با مواد طبیعی، در این مورد هم شواهد علمی بسیار اندکی برای تائید اثربخشی و حتی بی خطر بودن درمان های خانگی جوش سر سیاه وجود دارد. باید پیش از شروع درمان خانگی با یک پزشک یا متخصص پوست صحبت کنید، در غیر این صورت ممکن است در پایان آسیب جدی به پوست تان وارد کنید و کار به مشکلات وخیم تری نسبت به چند جوش سر سیاه منتهی شود.

 

محلول اسید بوریک درست کنید

یک درمان پیشنهادی برای از بین بردن جوش سر سیاه استفاده از محلول بسیار رقیق شده اسید بوریک و آب است. بوریک، اسید بسیار ملایمی است که می توانید آن را از داروخانه تهیه کنید. یک فنجان و نیم آب را با نصف قاشق غذاخوری پودر اسید بوریک مخلوط کنید. یک پارچه را داخل محلول کرده و آن را به پوست تان بزنید. اجازه دهید محلول پانزده تا بیست دقیقه روی پوست تان بماند تا اثر کند.

 • هیچ مطالعه ای مبنی بر اثربخشی اسید بوریک در از بین بردن جوش سر سیاه وجود ندارد. شواهدی وجود دارد که حاکی از خواص ضدباکتریایی و ضد ویروسی این ماده می باشد اما هنوز تاثیر آن در درمان جوش سر سیاه ثابت نشده است.
 • هر چند محلول های رقیق شده برای سایش پوست و درمان بیماری های باکتریایی واژن بی خطر هستند، اما چنانچه اسید بوریک به درستی رقیق نشود می تواند باعث تحریک جدی چشم و پوست گردد.
 • به علاوه، گزارشی از سوی بیماران وجود دارد که پس از استفاده از پماد حاوی اسید بوریک با افزایش ناگهانی جوش و آکنه روی پوست خود مواجه شده اند.
 • دقت کنید اسید بوریک یک حشره کش است و استشمام و بلع آن برای نوزادان می تواند سبب مسمومیت گردد.

 

از ید ونمک اپسوم استفاده کنید

این روش، چربی و سلول های مرده را از منافذ پوست بیرون می کشد. نمک اپسوم می توند مانند یک لایه بردار خوب عمل کند. یک قاشق چایخوری از آن را با چهار قطره ید در یک فنجان آب گرم مخلوط کنید. این دو را خوب با هم مخلوط کنید تا حل شوند و دمای آب پایین بیاید. وقتی دمای آب متعادل شد محلول را با پنبه به صورت خود بزنید و بگذارید تا خشک شود. سپس صورت تان را شسته و خشک کنید.

 • باز هم تکرار می کنیم که شواهدی مبنی بر اینکه این روش جوش سر سیاه را از بین ببرد در دست نیست. اگر ید به مدت زیاد روی صورت بماند یا از آن زیاد استفاده شود، می تواند باعث واکنش شدید پوست یا پرکاری تیروئید شود.

 

بخور دادن پوست صورت

بخور دادن و روش های دیگر

با بخور دادن منافذ بسته پوست را باز کنید

پیش از اینکه به فشار دادن جوش ها یا بیرون کشیدن آن ها فکر کنید، باید منافذ پوست را کاملا شل کنید. جوش های سر سیاه واقعا سفت اند و به آسانی بیرون نمی آیند؛ اما با شل کردن منافذ می توانید در این کار موفق شوید. یک روش عالی برای این کار نگه داشتن صورت بالای یک ظرف آب در حال جوش در فاصله نیم متری و به مدت ده تا پانزده دقیقه است. نزدیک تر کردن صورت می تواند باعث ایجاد سوختگی شود.

 • یک حوله روی سرتان بیندازید تا بخار خارج نشود.
 • کم کم احساس می کنید بخار منافذ پوست تان را شل می کند.
 • می توانید یک لیف را در آب داغ بخیسانید و آن را روی صورت تان بگذارید.

 

از قلاب جوش سر سیاه استفاده کنید

این ابزار توسط پزشکان پوست و متخصصان زیبایی برای تخلیه جوش های سر سیاه مورد استفاده قرار می گیرد، اما شما هم می توانید یکی از آن ها را در خانه داشته باشید. استفاده از این قلاب ها بسیار آسان است و همچنین در مقایسه با خارج کردن جوش ها با دست، آسیب کمتری به پوست می رساند.

 • بعد از پاک سازی پوست، حلقه قلاب را روی جوش قرار داده و کمی فشار دهید، بعد قلاب را به سمت پایین هول دهید. جوش سر سیاه از منفذ بیرون می آید.
 • فشار زیادی وارد نکنید. اگر جوش با این روش بیرون نیامد، روی آن کرم موضعی بزنید. فشار دادن بیش از حد می تواند به پوست تان آسیب بزند.
 • بعد از استفاده از قلاب و اتمام کارتان، پوست و قلاب را تمیز کنید تا از پخش شدن باکتری ها و احتمالا بسته شدن منافذ دیگر جلوگیری کنید.

 

از چسب پاک کننده جوش سر سیاه استفاده کنید

می توانید از نوار چسب های مخصوص پاک کردن جوش های سر سیاه برای بیرون کشیدن جوش های خود استفاده کنید. این روش پوست تان را کمتر تحریک می کند. با اینکه این روش یک راه حل موقتی است، اما دقیقا چیزی است که در مواقع اورژانسی به آن نیاز دارید. استفاده از این چسب ها را با یک روش لایه برداری و پاک سازی خوب ترکیب کنید.

 • برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید، خوب است چند شب به صورت پشت سر هم از یک کرم درمانی استفاده کنید تا منافذ پوست خود را شل کرده و بعد از چسب پاک کننده استفاده کنید.

 

از فشار دادن جوش ها خودداری کنید

هرگز جوش های سر سیاه را فشار ندهید، نکنید و یا نترکانید. فشار دادن این جوش ها ممکن است باعث التهاب و عفونت شود. همچنین انجام این کارها از بازگشت جوش ها جلوگیری نمی کند!

 

درمان های پزشکی برای جوش

استفاده از درمان های پزشکی

به پزشک مراجعه کنید

اگر واقعا با پوست بد و جوش های سر سیاه خود به مشکل بر خورده اید، به پزشک یا متخصص پوست مراجعه کنید. او می تواند پوست تان را از نزدیک معاینه کرده و بهترین درمان را برای شما ارائه کند، خواه درمان داروخانه ای و شیمیایی باشد یا حتی درمان های طبیعی.

 

از فرمولاسیون های تجویزی پزشک استفاده کنید

اگر جوش صورت تان با داروهای بدون نسخه داروخانه ای بهبود پیدا نکرد، می توانید به پزشک مراجعه کرده و از داروی تجویزی استفاده کنید. البته این داروها برای افرادی که گهگاه یک یا دو جوش سر سیاه روی بینی می زنند، مناسب نیستند.

 • پزشک تان ممکن است برای درمان جوش های شما بنزوئیل پراکساید تجویز کند. این ماده منافذ پوست را باز می کند، ضد التهاب است، و همچنین باکتری هایی که در ایجاد جوش نقش دارند را کاهش می دهد.

 

برای آنتی بیوتیک خوراکی و پماد موضعی آماده باشید

چنانچه در کنار جوش سر سیاه خود، آکنه های التهابی هم داشته باشید، ممکن است متخصص پوست برای شما یک دوره آنتی بیوتیک خوراکی هم در کنار درمان موضعی تجویز کند. این اتفاق تنها در موارد حاد روی می دهد.

 

پوست سالم و صاف

خلاصه

اگر می خواهید از درمان خانگی و طبیعی برای از بین بردن جوش سر سیاه خود استفاده کنید، یک لایه نازک سفیده تخم مرغ به پوست تان بزنید. وقتی لایه اول خشک شد لایه دوم را بزنید. این کار را ۳ تا ۵ بار تکرار کنید. همیشه اجازه دهید لایه قبلی خشک شود و بعد صورت تان را شسته و خشک کنید. همچنین می توانید عسل گرم به پوست تان بزنید. خاصیت چسبندگی عسل باعث می شود تا به جوش های سر سیاه چسبیده و آن ها را پاک کند. اجازه دهید عسل ۱۰ دقیقه بماند تا خشک شود و سپس صورت تان را با یک حوله مرطوب پاک کنید.

 

نکاتی در مورد جوش سر سیاه

 • هر بار تنها از یک روش استفاده کرده و با پوست تان با ملایمت رفتار کنید. مالیدن بیش از اندازه پوست، استفاده از درمان های شیمیایی قوی، و شستن بیش از حد صورت می تواند جوش سر سیاه را بدتر کند. ملایم تر باشید!
 • همیشه از مرطوب کننده های بدون چربی استفاده کنید، چون قصد ندارید منافذ پوست تان را بیشتر مسدود کنید!
 • موهای خود را تمیز نگه دارید. اگر صورت تان تمیز است اما موهای چربی دارید، چربی موها می تواند به تدریج به صورت سرازیر شده و منافذ را ببندد.
 • حداقل روزی یک مرتبه صورت تان را بشویید. در صورت امکان می توانید صورت تان را دو مرتبه در روز (صبح و شب) بشویید.
 • برای شستن روزانه صورت تان، از صابون ها یا شوینده های ملایم استفاده کنید.
 • تعویض مرتب رویه بالش از بروز جوش ها در آینده پیشگیری می کند.
 • هنگام خارج کردن جوش سر سیاه آن را زیاد فشار ندهید. با ملایمت این کار را انجام دهید و مطمئن شوید دست هایتان تمیز هستند.
 • بیش از حد به صورت خود دست نزنید تا از انتقال چربی دستان تان به صورت جلوگیری کنید.
 • ناخن هایتان را تمیز نگه دارید. این کار از انتقال چرک و باکتری از دست ها به صورت، مخصوصا در زمان فشردن جوش های معمولی و سرسیاه، جلوگیری می کند.
 • از یک اسکراب لایه بردار خوب استفاده کنید. اگر پوست حساسی دارید از لایه بردار استفاده نکنید یا ترجیحا حداقل یک یا دو بار در هفته از یک لایه بردار ملایم استفاده کنید. لایه برداری بیش از حد پوست، چربی صورت را که به طور طبیعی پوست را مرطوب کرده و آن را از جوش های سر سیاه و قرمز محافظت می کند را از بین می برد.

 

هشدارهایی در مورد جوش سر سیاه

 • درمان های قوی و خشن، به جای بهتر کردن جوش های سر سیاه آن ها را بدتر می کنند. در آخر هم به جای جوش سر سیاهی که هیچ کس جر خودتان نمی توانست آن را ببیند، یک جوش قرمز و متورم روی پوست تان ظاهر می شود!
 • اگر در نتیجه استفاده از هر محصولی دچار تحریک پوست شدید با پزشک خود مشورت کرده و استفاده از محصول را فورا متوقف کنید.
 • هنگام استفاده از محصولات حاوی آلفا هیدروکسی اسید، نکات هشداردهنده آن محصول را بخوانید.
 • از مصرف هر محصولی در داخل یا اطراف چشم ها خودداری کنید، اما در صورت بروز این اتفاق چشم هایتان را فورا بشویید.

در چه مواردی می توانیم از طریق میکرونیدلینگ استفاده کنیم؟

0

۱) رفع چین و چروک :

در صورتی که فاکتورهای رشد افزایش پیدا کند و همچنین تعداد زیادتر شود و با بازسازی رشته های کلاژن والاستین و زمانی که در میوفیبریل هاچین های عمیق سفت می شود باعث می شود این عمق ها کم تر و چروک های زیر محو می شود.

۲) درمان اسکار (جای زخم و جراحت) :

زمانی که بافت اسکار تخریب شود یا فرایند طبیعی بهبود زخم تحریک شود ، جایگزینی بین بافت طبیعی و تخریب شده صورت می گیرد .

۳) درمان سوختگی :

زمانی که کلاژن سازی افزایش می یابد به دنبال آن فرآیند بهبود زخم نیز تحریک می شود .

۴) درمان استرچ مارک (ترک های پوستی)

از طریق بهبود تراکم اپیدرم و  کلاژن سازی زیادتر ترک هاى پوستى را کم می کند .

۵) درمان ریزش مو :

را با افزایش میزان مواد مغذی و خونرسانی ریشه مو می توان موجب تقویت و تحریک فولیکول های مو شد .

۶) رفع تیرگی و لکه های پوست :

زمانی که بازسازی کراتینوسیت ها(سلول های سطحی پوست) انجام شود این عمل موجب می شود تا عوامل روشن کننده پوست لک ها روشن تر شوند .

استفاده از میکرو نیدلینگ چه مزایای در جوان سازی پوست داشته است ؟

•    اگر بخواهیم به مهم ترین مزیت میکرونیدلینگ موثرترین روش جوانسازی و ترمیم پوست اشاره کنیم باید بگوییم که در این روش از فرآیندهای ترمیم طبیعی خود بدن جهت درمان عملکرد و ساختار پوست استفاده می گردد.

•    بعد از اینکه میکرونیدلینگ انجام شد ، به سرعت ظاهر پوست ترمیم شده است و به راحتی فرد می تواند فعالیت های روزانه خودش را انجام دهد .

شما می توانید پس از اینکه درمان را با میکرونیدلینگ موثرترین روش جوانسازی و ترمیم پوست انجام دادید شاهد بهبودی پوست باشید پس از مدت زمان کمی این تغییرات را خواهید دید .

•    بر خلاف بیشتر روشهای درمانی در روش میکرونیدلینگ اپیدرم پوست فقط بازسازی و ترمیم می شود  و به هیچ وجه تخریب نخواهد شد .

•    انجام میکرونیدلینگ کاملا بدون درد و همچنین زخم می باشد و پس از انجام آن فاقد عوارض جانبی می باشد . فقط زمانی که انجام شود مقداری قرمزی بر روی پوست به جای میگذارد که این قرمزی بعد از چند ساعت بهبود می یابد.

دیگر مزایای میکرونیدلینگ

•    از نظر مقرون به صرفه بودن این روش بهتر و ایده آل تر است .

•    زمانی که منافذ پوست بسته می شوند ، در روش میکرونیدلینگ موثرترین روش جوانسازی و ترمیم پوست امکان عفونت بسیار نادر و کم است .

•    زمانی که فرآیند کلاژن سازی کامل می شود ، شخص می تواند شاهد نتایج بهتری باشد .

در مورد میکرونیدلینگ موثرترین روش جوانسازی و ترمیم پوست باید نکات مهم و قابل توجه را در نظر بگیرم که می توانیم به اختصار به موارد زیر اشاره کنیم:

•     اگر از داروی استفاده میکنید یا هر گونه بیماری و ضایعه پوستی دارید و قصد دارید که استفاده از روش میکرونیدلینگ را پیش بگیرید حتما با پزشک مشورت نمایید .

•    باید به این نکته توجه داشته باشید که شما نمی توانید پس از یک جلسه میکرونیدلینگ نتیجه ای مطلوبی از آن را مشاهده کنید زیرا این زمان کافی نمی باشد .

•    اگر اخیرا در جهت جوانسازی پوست خود از روش های درمانی دیگری استفاده کرده اید حتما باید این موضوع را با پزشک در میان بگذارید .

•    زمانی که میکرونیدلینگ را انجام دادید حتما به توصیه های پزشک گوش کنید .

• برای استفاده از روش میکرونیدلینگ موثرترین روش جوانسازی و ترمیم پوست در صورت مصرف دارو و یا هرگونه بیماری و ضایعه پوستی حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.

• باید این نکته را مد نظر داشته باشید که جهت مشاهده نتیجه مطلوب از میکرونیدلینگ  یک جلسه درمان کافی نمی باشد.

• در صورتی که اخیرا از روش درمانی دیگری جهت جوانسازی پوست استفاده نموده اید می بایست به پزشک خود اطلاع دهید.

• پس از انجام میکرونیدلینگ کلیه توصیه های پزشک را به دقت رعایت نمایید.

میکرونیدلینگ در چه افرادى قابل انجام نیست؟

افراد با پوست تیره(درمان جایگزین با آراف فرکشنال)

افرادى که طى شش ماه گذشته جوش فعال داشته اند.(درمان جایگزین آراف فرکشنال)

افراد مستعد کلویید(افراد بد زخم)(روش جایگزین مزوتراپى و لیزر و استفاده از کرمها)

افراد با افتادگى شدید یا خطوط بسیار عمیق(روش جایگزین آراف فرکشنال،هایفو تراپى ،جراحى)

مراقبت های بعد از میکرونیدلینگ

 • کرم های تحریک کننده لایه بردار را استفاده نکنید

با توجه به اینکه بعد از میکرونیدلینگ پوست حساس می شود ، بنابراین استفاده از محصولات با ترکیب اسیدی و یا قلیایی باعث التهاب بیشتر پوست می شود.

 • کرم ضد آفتاب استفاده نکنید

پس از میکرونیدلینگ منافذ پوست باز می شود. استفاده از کرم ضد آفتاب پس از میکرو نیدلینگ باعث نفوذ این کرم به منافذ پوست می شود که پس از بسته شدن رنگ کرم باعث تغییر رنگ پوست می شود

 • عدم استفاده از لوازم آرایشی به مدت ۴۸ ساعت
 • خوددداری از استفاده از نوشیدنی های الکلی و یا غذاهای تند
 • تا ۲۴ ساعت استحمام نکنید

برخی اقدامات باعث بهبودی سریع می شود. بنابراین بهتر است که موارد زیر را انجام دهید.

 • استفاده از کرم های ترمیم کننده
 • استفاده از کمپرس سرد و گرم
 • پوسته های ایجاد شده در حین درمان را زودتر از موعد نکنید

آشنایی با انواع ماسک صورت

0

ماسک های صورت در حال حاضر بسیار پرطرفدار هستند و دلیل این قضیه هم تاثیر زیاد این ماسک ها است؛ اما در این بین گزینه های زیادی برای انتخاب وجود دارد. مانند ماسک های زغالی، میوه ای، روغنی، آماده، دست ساز و بسیاری مدل های دیگر. اما یک فرد آگاه به مسائل پوستی، چگونه ماسک صورت مناسب خود را انتخاب می کند؟

سوالی که احتمالا با آن روبرو هستید این است که چه ماسک صورتی مناسب پوست شما است؟ و یا وقتی ماسک مناسب پوست خود را پیدا کردید، با چه فواصلی باید از آن استفاده کنید که به پوست تان آسیب نزند؟ همین ها کافی است که باعث شود کلا قید مراقبت از پوست و ماسک زدن را بزنید. اما قبل از اینکه دست هایتان را بالا ببرید و تلاش خود را برای داشتن پوستی سالم و بدون چروک کنار بگذارید، چند نفس عمیق بکشید و به ما اجازه دهید کمک تان کنیم. بله، درست است؛ در ادامه همین مقاله متخصصان ما بهترین ماسک های صورت را برای پوست های مختلف به شما معرفی خواهند کرد. علاوه بر آن، شما را راهنمایی می کنیم تا متوجه شوید هر چند وقت یکبار می بایست از ماسک صورت استفاده کنید و در کل با تمام نکاتی که باید در مورد ماسک صورت بدانید آشنا خواهید شد.

مطالب زیادی پیش رو داریم، پس اجازه دهید مستقیما به اصل موضوع بپردازیم و راجع به این صحبت کنیم که به طور عرف هر چند وقت یکبار باید از ماسک استفاده کرد.

ماسک صورت برای مراقبت از پوست

هر چند وقت یکبار باید از ماسک صورت استفاده کرد؟

بر اساس عرف تنها یک یا دو بار در هفته باید از ماسک صورت استفاده کنید. حتی دستورالعمل روی بسیاری از ماسک ها هم به این نکته اشاره می کند؛ اما هر ماسک صورتی، یک مشکل خاص را هدف قرار می دهد. پس آیا می توانید روز شنبه یک ماسک صورت خانگی برای جوش و روز بعد از یک ماسک لایه بردار و روز دوشنبه از یک ماسک روشن کننده، سه شنبه از ماسک آووکادو استفاده کنید، و بعد روز چهارشنبه ماسک زردچوبه و پنجشنبه ماسک عسل را به صورت تان بزنید؟

به لحاظ نظری بله، می توانید در روزهای مختلف ماسک های مختلفی را استفاده کنید. اما پیش از آن که به داروخانه بروید و هر چه ماسک وجود دارد بخرید، می بایست مواد داخل ماسک ها را بررسی کنید. مواد زیر برای استفاده هر روزه بی خطر هستند:

 • ویتامین ها
 • آلوئه ورا
 • اسید هیالورونیک
 • آنتی اکسیدان ها
 • نیاسین آمید

اما پیش از هر چیز دقت کنید که اگر روی ماسک، یکی از اهداف زیر ذکر شده بود، استفاده از آن را طبق دستورالعمل به یک یا دو بار در هفته محدود کنید.

 • لایه بردار
 • ضد پیری
 • ضد جوش و آکنه

محصولاتی که برای این سه منظور ساخته شده اند ممکن است حاوی مواد شیمیایی قوی باشند که چنانچه بیش از مقدار تعیین شده در دستورالعمل مورد استفاده قرار گیرند، می توانند پوست تان را تحریک کنند. پس حالا که ثابت کردیم می توانید از ماسک های مختلف با عملکردهای متفاوت استفاده کنید، با بهترین ماسک ها برای هر نوع پوست آشنا شوید.

زدن ماسک و گذاشتن خیار روی چشم

بهترین ماسک صورت برای پوست شما

مشکلی که در زمان انتخاب ماسک صورت دارید، با دانستن این حقیقت پیچیده تر می شود که پوست صورت، گردن و روی شانه ها و استخوان های ترقوه یکسان نیست. پوست گونه ها خشک است درحالی که پوست بینی و پیشانی چرب است. پوست چانه مستعد جوش و پوست گردن و سینه حساس است. هیچ کدام از ماسک های امروزی به درد مشکل تان نمی خورد و بدترین کاری که می توانید انجام دهید استفاده از محصولی است که مناسب پوست تان نباشد. پس چه ماسکی مناسب پوست شماست؟ به خواندن این مقاله ادامه دهید تا جواب این سوال را به دست آورید. به یاد داشته باشید برای هر ترکیب پوست پیچیده و عجیبی، راه حلی وجود دارد.

پوست چرب

درمان پوست چرب نباید باعث از بین بردن تمام چربی های اضافی پوست شود. این کار تنها سبب بروز مشکلات بیشتر می شود، چون پوست شما برای حفاظت از خود به مقداری چربی نیاز دارد. دلیل واقعی چرب بودن پوست، فقدان رطوبت آن است. بدن تان تلاش می کند مانع از تبخیر رطوبت شود و این کار را با پوشاندن پوست با چربی هایی که باید در داخل آن باشند انجام می دهد. بنابراین چیزی که در واقع پوست چرب تان نیاز دارد آبرسانی است. مواد دیگری که می توانند کمک کنند چربی پوست تان متعادل شود و برای آن مفید هستند عبارتند از:

 • جوجوبا
 • روغن درخت چای
 • خاک رس
 • اسید گلیکولیک

همچنین از ماسک هایی که منافذ پوست را مسدود می کنند، مثل کره کاکائو و موم عسل، اجتناب کنید.

مطلب مرتبط:  از بین بردن جوش سر سیاه با کمک ۱۰ روش ساده و کاربردی

پوست با منافذ بسته

نتیجه داشتن پوست هایی که منافذ بسته دارند، ظاهر خسته و بی حال فرد و جوش های سرسیاه صورت است. ماسک صورت مناسب برای این نوع پوست باید حاوی مواد زیر باشد:

 • آنتی اکسیدان
 • خاک رس
 • اسطوخودوس
 • اسید لاکتیک
 • اسید سیتریک ملایم

اگر ماسکی که انتخاب می کنید حاوی خاک رس می باشد، سعی کنید زیاد قوی نباشد. انواع قوی این ماسک ها، مشکی رنگ هستند، دانه های درشتی دارند و بعد از خشک شدن، ترک می خورند.

پوست خشک

پوست خشک و دهیدراته نتیجه وجود یک لایه محافظ نازک، یا عدم وجود آن است که اجازه می دهد رطوبت از سطح پوست تبخیر شود. مناسب ترین ماسک ها برای پوست خشک و دهیدراته، آن هایی هستند که رطوب سازی بیشتری انجام می دهند. به علاوه، به دنبال محصولی باشید که سرشار از آنتی اکسیدان و روغن های مغذی باشد. آنتی اکسیدان ها رادیکال های آزاد موجود در لایه های زیرین پوست را از بین می برند. همچنین روغن های مغذی لایه محافظی را بر روی پوست ایجاد می کنند که این لایه موجب حفظ رطوبت پوست می شود.

پوست حساس

پوست حساس به شدت نیاز به مواد سم زدا و آرامش بخش دارد. ماسک هایی که حاوی این مواد هستند، کمک می کنند تا جوش، خارش و تحریکی که در پوست به واسطه هورمون ها، استرس، آلودگی و سایر سموم خارجی ایجاد شده، التیام پیدا کند. برای پوست حساس هر چه کمتر ماسک بزنید بهتر است. بهترین گزینه، ماسکی است که هم مرطوب کننده و هم درمان کننده باشد. اما سایر مواد هم می توانند مفید واقع شوند. به دنبال ماسکی باشید که حاوی این مواد باشد:

 • آنتی اکسیدان برای کاهش قرمزی
 • چای سبز برای التیام التهاب و تورم
 • اسطوخدوس برای نیرو و طراوت بخشیدن

هر ماسکی که انتخاب می کنید، سعی کنید حاوی مواد قوی و الکل نباشند. این مواد می توانند باعث تحریک بیشتر پوست حساس تان شوند.

پوست مستعد آکنه

پوست مستعد آکنه نتیجه عدم تعادل سطح رطوبت پوست است؛ اما چه چیزی سبب این عدم تعادل می شود؟ از بین بردن چربی های محافظ از سطح پوست، و بعد استفاده از کرم ها و بالم های مسدود کننده منافذ. می دانیم که هیچ وقت این کار را عمدا انجام نمی دهید، اما بعضی اوقات این اتفاق با قرار گرفتن پوست در معرض آفتاب و سایر آلاینده های محیطی، خود به خود روی می دهد. ماسک هایی که حاوی مواد زیر باشند می توانند پوست مستعد آکنه را تسکین دهند:

 • گل سرخ
 • خاک رس
 • زغال فعال
 • اسید سالیسیلیک

همانطور که گفته شد، سعی کنید از ماسک خاک رس یا زغال فعال خیلی قوی استفاده نکنید. چراکه با خراشیدن لایه رویی پوست و غدد زیر پوستی که از آن حفاظت می کنند، موجب آسیب رسیدن به پوست تان می شود.

پوست میانسال

پوست میانسال به رطوبت نیاز دارد. به همین سادگی! بهترین انتخاب برای افرادی که پوست میانسال دارند، ماسک مرطوب کننده است. سایر مواد مفید برای این افراد عبارتند از:

 • آنتی اکسیدان
 • تونرهایی مثل گلاب و بابونه
 • چای سبز
 • امگا ۳
 • اسید لاکتیک
 • اسید هیالورونیک

ماسک برای پوست های مختلف

انواع ماسک صورت

همانطور که می دانید ماسک های صورت، ابزاری مفید برای بیرون کشیدن آلودگی ها، لایه برداری، آبرسانی، آرام بخشی و یا پاکسازی پوست به شمار می روند. به عقیده متخصصان زیبایی، ماسک های زیبایی به شش نوع اصلی تقسیم بندی می شوند: ماسک های خاک رس، ماسک های ورقه ای، ماسک های حرارتی، ماسک های کرمی، ماسک های روغنی گرم و ماسک های طبیعی. همانطور که خواندید، هر نوع پوستی می تواند ماسک مناسبی برای خود داشته باشد.

تا اینجا با موادی که وجود آنها در ماسک صورت تان می تواند پوست بهتری برای شما بسازد آشنا شدید، در ادامه با انواع مختلف ماسک ها آشنا خواهید شد.

ماسک خاک رس

ماسک خاک رس، حاوی رس طبیعی می باشد که در هنگام خشک و سفت شدن، آلودگی ها را به لایه سطحی پوست آورده و باعث پاکسازی عمیق پوست می شود. ماسک خاک رس برای پوست های چرب تا معمولی بهترین انتخاب است، چون چربی اضافی پوست را بدون خشک کردن آن، جذب می کند.

ماسک ورقه ای

این مدل ماسک ها به صورت ژل، پلاستیک و یا موم پارافین عرضه می شوند، اما قدرت جذب کنندگی ماسک خاک رس را ندارند. این مدل ماسک ها پوست را به صورت موقت سفت می کنند و منافذ را می بندند، و بعضی نیز باعث تسریع جریان خون می شوند. ماسک های ورقه ای از جمله ماسک های صورت مناسب برای پوست های خشک و میانسال می باشند.

ماسک حرارتی

ماسک های حرارتی بعد از تماس با پوست کم کم گرم می شوند و سطح پوست را برای تنفس بهتر تحریک می کنند.

مطلب مرتبط:  از بین بردن جوش صورت در یک روز – چگونه جوش ها را سریع از بین ببریم

ماسک کرمی

ماسک های کرمی حاوی امولسیون هایی هستند که باعث نرمی پوست می شوند. این ماسک ها برای افرادی که پوست خشک تا معمولی دارند و می خواهند با اضافه کردن رطوبت به پوست باعث جوانسازی آن شوند، بهترین انتخاب به شمار می روند.

ماسک روغنی گرم

این نوع ماسک ها معمولا در اسپا یا سالن های آرایشی مورد استفاده قرار می گیرند و حاوی روغن هایی مانند بادام، زیتون یا روغن های ویتامینه هستند. این روغن ها برای پوست های خشک و میانسال عالی هستند، چون پوست را نرم می کنند و گردش خون را افزایش می دهند.

ماسک طبیعی

ماسک های طبیعی حاوی خواص جوان کنندگی میوه ها و گیاهان دارویی مانند خیار، پاپایا و جوی دوسر هستند. بسیار ساده در خانه قابل تهیه هستند و احتمالا هزینه کمتری هم دارند. برای آشنایی با ۲۶ نوع ماسک صورت خانگی با مواد طبیعی می توانید به این مقاله ما در ریموژ مراجعه کنید.

استفاده از ماسک در نیمی از صورت

اشتباهات رایج در استفاده از ماسک صورت

حال که با ماسک های مختلف برای صورت تان آشنا شدید، ۵ مورد از اشتباهاتی که ممکن است در حین استفاده از این ماسک ها انجام دهید را برایتان جمع آوری کرده ایم که می بایست مدنظر داشته باشید.

۱- آماده نکردن صورت

مثل بسیاری از چیزهای دیگر، آماده سازی پوست در مورد استفاده از ماسک هم از نکات کلیدی است. اگر آن را از قلم بیندازید نتیجه مطلوبی نخواهید گرفت. برای اینکه از ماسکی که استفاده می کنید بیشترین استفاده را ببرید، باید اطمینان حاصل کنید که منافذ پوست تان باز هستند. چند راه برای این کار وجود دارد:

۱٫ صورت تان را بشویید. استفاده از ماسک، بدون شستن صورت هدر دادن پول و زمان است. تا وقتی که از شر چرک و کثیفی پوست تان خلاص نشوید، ماسک تاثیر مطلوبی نخواهد داشت. از یک شوینده ملایم برای باز کردن منافذ پوست استفاده کنید تا به این ترتیب سبب شوید ماسک بهتر در پوست تان نفوذ کند.

۲٫ از بخار استفاده کنید. به عنوان یک روش آماده سازی دیگر، پیش از زدن ماسک صورت مورد نظرتان، از بخور برای انبساط منافذ پوست تان استفاده کنید. این کار بسیار آرامش بخش است. می توانید تنها یک دوش آب گرم بگیرید یا حوله ای را در آب خیلی گرم فرو ببرید و آن را برای چند دقیقه روی صورت بگذارید تا سرد شود. گزینه دیگری که دارید، این است که یک ظرف آب جوش آماده کرده و صورت تان را بالای آن بگیرید.

هشدار: صورت تان را در فاصله ای از آب نگه دارید که باعث سوختگی نشود. از یک حوله تمیز استفاده کنید و سرتان را بپوشانید تا سونای کوچکی برای صورت خود ایجاد کنید.

۳٫ لایه برداری کنید. پیش از زدن ماسک صورت از یک لایه بردار ملایم استفاده کنید. این کار کمک می کند مواد ماسک، بهتر جذب پوست تان شود.

۴٫ ماسک را با قلم مو بزنید. اگر قلم مو ندارید، پیش از زدن ماسک مطمئن شوید نوک انگشت هایتان تمیز هستند.

۵٫ از خیار استفاده کنید. قبل از زدن ماسک صورت دو برش خنک خیار آماده کنید. وقتی ماسک را به صورت خود زدید، برش ها را روی چشم هایتان بگذارید. این کار به کاهش پف چشم ها کمک می کند.

۲- استفاده از ماسک نامناسب با نوع پوست

پوست چرب

آیا پوست تان روزها براق و نمناک است؟ آیا پوستی مستعد جوش سرسیاه، سرسفید، و آکنه های کیستی دارید؟ در این صورت احتمالا پوست تان چرب یا نسبتا چرب است. برای پوست های چرب، ماسک خاک رس یا گل پیشنهاد می شود؛ چون این ماسک ها کمک می کنند چربی اضافی صورت بیرون کشیده شده و پاک شود.

هشدار: در صورت استفاده از ماسک خاک رس، سعی کنید بیش از زمان توصیه شده (معمولا حدود ۱۵ دقیقه) روی صورت تان نماند، در غیر این صورت پوست شما بیش از اندازه خشک خواهد شد.

پوست معمولی

اگر از نعمت پوست معمولی برخوردارید، پوست تان هیچ گونه خشکی یا چربی ندارد. پوست شما متعادل و معمولا مرطوب است، رنگ پوست نیز یکدست بوده و هیچ نشانه ای از مشکلات پوستی در آن وجود ندارد.

اگر صاحب چنین پوستی هستید، ماسک های کرمی، که در بالا توضیحاتی درمورد آن ها داده شد، مناسب شما هستند. برخلاف ماسک های خاک رس می توانید این نوع ماسک را برای مدت طولانی تری روی پوست تان بگذارید.

پوست خشک و یا حساس

چنانچه در طی روز در پوست تان احساس کشیدگی می کنید، پوست شما خشک است. اگر هم معمولا بعد از استفاده از محصولات مراقبت از پوستی که حاوی مواد قوی هستند، روی پوست تان لکه های قرمز رنگ مشاهده می کنید، احتمالا پوست تان حساس است.

مطلب مرتبط:  مراقبت از پوست در فصل بهار با رعایت چند نکته ساده و کاربردی

همانطور که گفته شد ماسک صورت مناسب برای پوست های خشک و حساس، ماسک آبرسان است. این ماسک ها طوری ساخته شده اند که درست بعد از درمان پوست، آن را مرطوب و نمناک می کند. همچنین می توانید از ماسک های حاوی جوی دوسر هم استفاده کنید، چون جو پوست های حساس و تحت فشار را آرامش می بخشد.

۳- ماندن طولانی مدت ماسک روی صورت

زمان طلاست! همه ما معمولا به زمان بیشتری نیاز داریم. اما در مورد ماسک، زمان بیشتر لزوما چیز خوبی نیست. ماندن ماسک برای مدت زمان طولانی تر از چیزی که در دستورالعمل ذکر شده به معنای رسیدن فواید بیشتر به پوست نیست. در واقع شاید تاثیر برعکس هم داشته باشد. اگر ماسکی که خواص مرطوب کنندگی دارد را برای مدت بسیار طولانی روی صورت تان بگذارید، سبب تحریک پوست تان می شود. اگر ماسک خاک رس را هم خیلی طولانی مدت روی صورت بگذارید برای پاک کردنش به کاردک نیاز خواهید داشت!

پس به دستورالعمل ماسک تان بی توجهی نکنید. اگر دستورالعمل ماسک تان می گوید آن را ۲۰ دقیقه روی صورت بگذارید، این کار را انجام دهید. یک تایمر هم بگذارید تا یادتان بماند کار خود را متوقف کرده و ماسک را بشویید یا از صورت جدا کنید.

یک راهنمایی: اگر از ماسک خاک رس استفاده می کنید احتمال این قضیه وجود دارد که با خشک شدن ماسک، رنگ آن عوض شود. پس حتما رنگ ماسک را بررسی کنید. اگر رنگ آن در حال روشن شدن است، احتمالا دارد خشک می شود. اگر به مرحله ای رسیدید که خندیدن برایتان دشوار شده و احساس می کنید ماسک دارد ترک می خورد، آن را بشویید. نیازی نیست آنقدر صبر کنید که ماسک به حدی خشک شود که پاک کردنش سخت باشد.

۴- زدن دست کثیف به صورت

همه ما می دانیم که لمس صورت با انگشت های کثیف کار خوبی نیست. هر نوع باکتری که روی انگشتان مان باشد می تواند به راحتی به پوست منتقل شده و منجر به بروز جوش شود. جدا از خطراتی که زدن دست کثیف به صورت، متوجه سلامتی مان می کند (مثل ابتلا به سرماخوردگی)، زدن ماسک با انگشت های کثیف هم باعث خنثی شدن فواید ماسک می شود.

استفاده از انگشت ها برای زدن ماسک کار آسانی به نظر می رسد، اما تنها راه نیست. سعی کنید برای زدن ماسک از یک ست ابزار آرایشی مخصوص ماسک زدن استفاده کنید. این ابزار می تواند شامل یک کاسه کوچک، یک قلم موی مخصوص، و یک قاشق کوچک باشد که با آن ماسک را به طور یکنواخت روی صورت تان پخش کنید. این پروسه را به عنوان نقاشی صورت بزرگسالان در نظر بگیرید!

ست ابزارتان (مخصوصا قلم مو) را هم درست مثل دست های خود بعد از استفاده کاملا بشویید.

۵- شست و شوی سریع صورت

همان طور که در شستن لباس ها چرخه درست شست و شو از اهمیت زیادی برخوردار است، در شستن ماسک هم همین چرخه باید به درستی انجام شود. خیلی از ما موقع شستن ماسک صورت مان چند بار آب به صورت می زنیم و بعد صورت مان را خشک می کنیم، و خیال می کنیم تمام کاری که برای پاک کردن باقی مانده ماسک از صورت لازم است انجام دهیم همین است.

اما این طور نیست. چند بار آب زدن به صورت آن را تمیز نخواهد کرد. اگر تمام ماسک را از روی پوست خود پاک نکنید با تحریک و بسته شدن منافذ آن روبرو خواهید شد. این امر مطمئنا بر خلاف هدفی است که برای استفاده از ماسک دارید.

در ابتدا، حتما صورت خود را با آب ولرم بشویید. چند بار این کار را تکرار کنید. می توانید از یک لیف استفاده کنید اما سعی کنید آن را محکم روی صورت نکشید. صورت تان را بشویید، نه اینکه اسکراب کنید. اسکراب کردن می تواند منجر به قرمزی و تحریک پوست شود. به خاطر داشته باشید پوست صورت حساسیت خاصی دارد که بعد از استفاده از ماسک، بیشتر هم می شود.

لیف را با حرکات دورانی و کوتاه حرکت دهید و مطمئن شوید تمام ماسک را پاک کرده اید. خط رویش موها را بررسی کنید. زیر بینی را ببینید. زیر چانه، پشت گوش ها و ابروها را چک کنید. این ها نواحی هستند که ممکن است به شست و شوی بیشتری نیاز داشته باشند.

وقتی ماسک را پاک کردید، کمی آب خنک یا سرد به صورت تان بپاشید. این کار کمک می کند منافذ پوست بسته شود. بعد از آن یک سرم آنتی اکسیدان و مرطوب کننده ملایم بزنید، و حالا کارتان تمام است!

برنزه کردن با روغن بچه

0

داشتن یک بدن برنزه جذاب برای بسیاری از خانم ها و برخی از آقایان نوعی رویا محسوب می شود. بسیاری از افراد عقیده دارند که استفاده از روغن بچه می تواند به روند برنزه شدن سرعت بخشد. در ادامه مقاله با ما همراه شوید تا با نکاتی در مورد برنزه کردن با روغن بچه آشنا شوید.

خانم های عزیز! وقت آن رسیده که دیگر به بدن های برنزه کیت هادسون یا جنیفر لوپز حسادت نکنید، چون شما هم می توانید پوستی برنزه و رویایی داشته باشید. کرم ها و لوسیون های برنزه کننده، راز بدن های برنزه این سلبریتی هاست. اما شما چطور می توانید بدون خطر و به صورت طبیعی خودتان را برنزه کنید؟ اگر می خواهید زیر آفتاب بروید و به آن طریق پوست تان را تیره کنید، باید بدانید که این کار خطراتی به همراه دارد. چنانچه احتیاطات لازم را به کار نگیرید، دچار آفتاب سوختگی و علائم وحشتناک آن روی پوست تان می شوید.

برنزه کردن با آفتاب می تواند روش پرخطری باشد و چنانچه به طور منظم در معرض آفتاب قرار گیرید، احتمال ابتلا به سرطان پوست در شما بسیار بالا خواهد رفت. این چیزی است که مطمئنا حتی در رویاهای خود هم نمی خواهید. اجازه دهید مراحل برنزه شدن را برایتان توضیح دهیم. تشعشعات فرابنفش خورشید برای پوست مضرند، به منظور حفاظت از پوست در برابر این تشعشعات، پوست ملانین تولید می کند و همین موجب تیره شدن رنگ پوست می شود. تولید ملانین رنگ پوست را تیره می کند یا به بیان دیگر پوست را برنزه می کند.

نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که برنزه شدن روندی تدریجی است؛ یعنی حتی اگر یک روز کامل را زیر آفتاب بگذرانید نمی توانید برنزه شوید. چون بدن نمی تواند در یک روز ملانین کافی جهت محافظت از پوست تولید کند. و نتیجه این کار تنها آفتاب سوختگی و خراب شدن کل داستان خواهد بود. تولید ملانین بدن با قرار گرفتن در معرض آفتاب به صورت تدریجی و کوتاه مدت، افزایش پیدا می کند. این کار به شما کمک می کند پوست برنزه تان ماندگاری بیشتری داشته باشد. درباره استفاده از روغن های برنزه کننده برای تسریع روند برنزه شدن چه نظری دارید؟ درباره این موضوع هم صحبت خواهیم کرد.

 

روغن برنزه کننده

عملکرد روغن برنزه کننده چگونه است؟

دو روش رایج برای محافظت از پوست در هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب وجود دارد: اولی استفاده از لوسیون و بعدی استفاده از روغن. بسیاری از افراد را در استخر یا کنار ساحل مشاهده می کنید که به مقدار زیادی روغن برنزه کننده به بدن خود می زنند. استفاده از روغن برنزه کننده در برابر آسیب های آفتاب از پوست محافظت می کند؛ چون بعضی ( بهتر است بگوییم تعداد معدودی از) روغن ها دارای خواص محافظت کننده و ضد آفتاب هستند.

اما فاکتور محافظت از نور خورشید یا SPF در این روغن ها بسیار اندک است و به همین دلیل است که باعث برنزه شدن سریع تر پوست می شوند، چون پوست بیشتر در معرض تشعشعات آفتاب قرار می گیرد. در واقع این روغن ها اشعه بیشتری جذب می کنند، تولید ملانین را افزایش می دهند و به این ترتیب پوست تان را برنزه می کنند. می توانید این روغن ها را خریداری کرده یا آن ها را در خانه درست کنید. این روغن ها سرشار از انواع ویتامین بوده و حاوی عصاره میوه ها و سبزیجات هستند که به همین دلیل باعث تغذیه پوست هم می شوند. روغن بچه، در کنار مصارف مختلفی که دارد، یک مکمل معروف در روند برنزه کردن پوست نیز به شمار می رود. اما آیا روغن بچه می تواند به شما کمک کند برنزه شوید؟ بیایید جواب این سوال را پیدا کنیم.

روغن بچه

آیا برنزه کردن با روغن بچه امکان پذیر است؟

شاید وسوسه شوید به پوست تان روغن بچه بزنید، چون تاثیری مشابه اتوبرنزها دارد. اما آیا این روغن واقعا در روند برنزه شدن هم تاثیر دارد؟ شاید نه، و رنگ تیره فقط ظاهر قضیه باشد که شما می بینید. روغن قطعا پوست تان را تغذیه می کند، اما خواص ضد آفتابی ندارد. این روغن ها تشعشعات فرابنفش را جذب می کنند، پوست تان را می سوزانند و رنگ آن را قهوه ای می کنند.

برنزه کردن با روغن بچه همان تاثیری را دارد که روغن ها یا لوسیون های برنزه کننده دیگر دارند، یعنی به برنزه شدن سریع پوست تان کمک می کند. برنزه کردن با روغن بچه یا هر روغن دیگری، بیشتر از دو هفته دوام نخواهد داشت. علاوه بر آن، ممکن است به پوست تان هم آسیب برساند. بنابراین باور کلی آن است که می بایست از مصرف این روغن ها اجتناب کنید، چه بخواهید زیر آفتاب از آن استفاده کنید و چه در دستگاه های سولاریوم.

اما اگر پیش از زدن روغن بچه، کرم ضد آفتاب حاوی SPF بزنید چطور؟ باز هم تاثیری نخواهد داشت. استفاده از روغن، کرم ضد آفتاب را بی اثر می کند.

استفاده از روغن برنزه کننده زمانی توصیه می شود که به دنبال برنزه شدن سریع هستید و نیاز به تغییر رنگ فوری دارید و نمی توانید منتظر بمانید. پیش از رفتن به دستگاه های سولاریوم یا آفتاب گرفتن، مقدار فراوانی آب بنوشید و مقادیر زیادی از روغن را روی پوست بدن خود بمالید. اما به یاد داشته باشید تنها دلیلی که از این روش استفاده می کنید عجله شماست.

پیش از شروع کار، پوست تان را با یک مرطوب کننده خوب مرطوب کنید. از یک محافظ چشم، مثل عینک، برای حفاظت از چشمان خود در برابر آفتاب استفاده کنید. همچنین از برنزه کردن در ساعات اوج تابش آفتاب اجتناب کنید.

خلاصه

برنزه کردن با روغن بچه جزو گزینه هایی است که خیلی توصیه نمی شود. علت این موضوع هم این است که با این کار به دلیل قرار گرفتن در معرض تشعشعات فرابنفش خورشید زمینه ایجاد مشکلات متعدد پوستی فراهم خواهد شد و ظاهر پوست تان را سوخته خواهد کرد. بنابراین شاید برای برنزه شدن سریع بتوانید از این روش استفاده کنید، اما به طور کلی بهتر است از آن اجتناب کنید. قرار دادن پوست در معرض آفتاب، بدون استفاده از عامل محافظت از نور خورشید، به خودی خود کار خطرناکی است که باید از انجام آن خودداری شود. به امید آن که بدون خطر برنزه شوید!

چگونه رنگ مو خود را ثابت نگه داریم

0

رنگ مو
haircolor-رنگ مو

چه موهای خود را هایلایت کرده باشید چه رنگ ، حفظ طول عمر رنگ شما بسیار مهم است،استفاده از محصولات مناسب اولین گام در داشتن رنگ موی مناسب است . رعایت نکات  مناسب به همان اندازه برای محافظت از رنگ مو شما برای مدت طولانی تر مهم است . در ادامه به بررسی مواردی که می توانند به شما برای دست یابی به رنگ مویی با طول عمر کمک کند،میپردازیم.

شامپو و حالت دهنده خود را درست انتخاب کنید

اکثر شامپو ها و حالت دهنده ها رنگ مو شما را تحت تاثیر قرار نمی دهند، اما هنگامی که در در سردرگمی به سر میبرید که چگونه رنگ موی خود را حفظ کنید باید به شما بگویم که انتخاب شامپو یا حالت دهنده درست امری مهم می باشدشامپو و حالت دهنده مو های شما باید محافظ رنگ مو باشندسولفات ها واقعا می توانند رنگ را از بین ببرند و همچنین شامپو های شفاف کننده، بنابراین باید از آنها اجتناب کرد.
آب سرد استفاده کنید
شستن موهایتان با آب گرم اشتباه بزرگی استهنگامی که حفاظت رنگ موهایتان برایتان مهم است بهتر است با استفاده از آب سرد و یا ولرم موهای خود را شستشو دهیدآب گرمتر، رنگدانه بیشتری از موهای شما را آسیب میزند، و شما ممکن است زودتر از آنچه لازم باشد به تقویت کننده های رنگدانه مو نیاز پیدا کنید.

از آب فیلتر شده استفاده کنید

هر روز هنگام شستن موهایتان ، باید کاملا اطمینان حاصل کنید که آب باعث نابودی رنگ  موی شما نشودآهک، آهن، منیزیم و کلر می توانند رنگ موهای شما را از بین برده و یا موهای شما را راکد کنند.فیلتر دوش می تواند کمک زیادی به حذف بسیاری از این مواد معدنی داشته باشد، و هچنین اطمینان حاصل کنید که بعد از شستشوی موهای خود با حوله آن را سایش ندهید. به آرامی نوازش کردن مو، جدا از اینکه باعث جلوگیری از مجعد شدن موهای شما میگردد همچنین از رنگ موی شما نیز حفاظت میکند.

از وسایل گرمایشی کمتر برای مدل دادن استفاده کنید

مسلما مادامی که از وسایل گرمایشی برای مدل دادن به موهای خود استفاده میکنید، در حفاظت از رنگ موهای خود به مشکل خواهید خورد.حتما از محافظ کننده بهتری برای موهای خود استفاده کنید و همچنین کمتر از این وسایل گرمایشی استفاده کنید.بدیهی است که مواد لازم را در محافظ حرارتی خود بررسی کنید تا مطمئن شوید که فاقد سولفات باشد.

براق کننده ها را امتحان کنید

حتی با استفاده از آب سرد و شامپو و حالت دهنده مناسب، هر بار که موهایتان را شستشو می دهید کمی از رنگ موی خود را از دست می دهیدبعد از رنگ کردن موهای خود بهتر است تا ۳ روز آن را خشک نگاه دارید تا تاثیرپذیری رنگ موهایتان بیشتر شود ، برای حفظ رنگ مو سعی کنید تا مدتی بعد از شامپوهای خشک و یا انتخاب شامپو هایی که حاوی رنگ نیستند استفاده کنید.

از محصولات حاوی الکل دوری کنید

استفاده از محصولات مناسب بخش بزرگی از پاسخ به سؤال چگونگی حفظ رنگ مو است و همچنین بدان معنی است که شما باید مطمئن شوید که الکل جزء مواد اصلی در محصولاتی که شما برای مدل دادن موهای خود استفاده میکنید نیستهیچ کدام از انواع الکل نباید جز ۵ عنصر اصلی محصولی که با موهای رنگی شما مرتبط است، استفاده شده باشد

چگونه ابرو های خود را با حالت صورتمان تطبیق دهیم

0

ابروهای ما اغلب به عنوان «طراحان چهره» شناخته می شوند، بنابراین تنها در صورتی شکل صورت خود را به درستی شناخته باشید میتوانید آنها را متناسب با آن آراسته کنید. به خصوص اگر شما هیچ نظری نداشته باشید از کجا شروع کنید هنگامی که کار به استفاده از مداد ابرو،ژل یا پوماد ها می رسد.بنابراین برای این که کمی کار ساده تر شود، در اینجا برخی از دستورالعمل ها برای کمک به شما در ساخت شکل چهره ای که برای شما جذاب است، تسلط خواهید یافت.

صورت های تخم مرغی شکل

صورت های تخم مرغی به صورت عمومی چهره های متقارن هستن و مناسب برای آرایش کلاسیک و ابرو های متقارن و بالانس شده. برای افرادی که شکل چهره بیضی دارند، کلید ایجاد یک ابرو زاویه نرم با قوس متوسط است ، متخصص پوست و بنیانگذارiBoutique، بری کوان می گوید. “برای انجام این کار، پایان ابروی خود را به صورت افقی گسترش دهید، نه به سمت پایین .”اگر ابروهایتان کمی کوتاه است، مداد ابرو را در انتهای دماغ خود ( بین ۲ ابرو ) نگاه داشته و به سمت گوشه چشم خود حرکت دهید. دقیقا در نقطه ای که ابروی شما تمام میشود و استخوان ابرو قرار دارد باید از کشیدن مداد دست بکشید.

صورت های کشیده

این ممکن است شما را شگفت زده کند، اما چهره های مستطیلی واقعا شایع هستند. اگر نیمه پایین چهره شما (از قسمت وسط بینی بینی شما به سمت پایین) بیشتر از نیمه بالای چهره شما باشد احتمالا شما به این دسته می روید.وقتی ابروهای خود را شکل می دهید، بری می گوید “یک شکل صاف، با تمرکز بر خط افقی آن، کمک میکند تا چهره شما کمتر کشیده به نظر برسد.”
نوک ابرو خود را کمی زاویه دهید به جای اینکه از قوس کلی استفاده کنید برای آن.

صورت های گرد

بری میگوید : ” تمرکز کنید بر روی نقطه های متقابل عمودی برای جلب چشم بیننده به سمت بالا و پایین . این همچنین به شکل چهره شما کمک می کند تا کمی درازتر به نظر برسد. نتیجه نهایی چیزی شبیه به سطح یک مثلث است.”و نگران نباشید، حتی اگر شکل ظاهری کاملا زاویه ای داشته باشد، ابروهای خود را با یک پودر پر کنید، یا اعمال اسپولیس بعد از انکه با مداد ابرو ها را اراستید به آنها کمک میکند تا ظاهری نرم تر داشته باشند.

صورت های مربعی شکل

اگر پیشانی، گونه ها و خطوط فک شما همگی دارای یک عرض باشند، معمولا این خصوصیات یک شکل شکل مربع است. بری می گوید: “برای افرادی که دارای شکل مربعی هستند، بسیار مهم است تا ابروی خود را به نحوی درست کنند تا تعادل و نرمی را در تمایز با خط قوی که فک آن ها در صورت ایجاد میکند نشان دهد”. بری می گوید برای آنکه ابروی شما  قوی تر به نظر برسد ار هر محصولی به انتخاب خود برای مدل دادن استفاده کنید تا نوکی تیز را در بالای ابرو های خود ایجاد کنید. هرچه خط فک شما قوی ترباشد شما میتوانید زاویه و نوک ابروی خود را تیز تر کنید.اگر ابرو های کم پشتی داشته باشید میتوانید از محصولات تقویت کننده برای ابرو های خود استفاده کنید.

صورت های شبیه قلب

تشخیص چهره های که شبیه قلب هستند می تواند کمی سخت باشد، اما معمولا این بدان معناست که پیشانی شما یک ویژگی برجسته است، چانه خود ممکن است کمی تیز و چهره شما به صورت مخروطی مانند به سمت چانه شکل می گیرد.
بروک می گوید: “برای رسیدن به بهترین ابرو با این شکل، می خواهید این ویژگی های برجسته را نرم و لطیف کنید.” “یک قوس کم و کمی مستقیم با یک خط تیره حجیم تا صورت شما را در بر بگیرد.”

 

چگونه از دست لکه های سفید روی ناخن ها راحت شویم

0

نقاط سفید بر روی ناخن؛ آنها می توانند یک مانیکور کاملا متفاوت را خراب کنند و همچنین به راحتی نمیتوان از دست آنها راحت شد.چگونه به وجود می آیند؟ و مهمتر از همه، چگونه می توانید آنها را دور نگه دارید؟

نقاط سفید بر روی ناخن

علل

نقاط  سفید  روی ناخن ها اغلب به علت آسیب به سطح اصلی ناخن ایجاد می شوند. آنها می توانند به دلیل کوتاه کردن  یا گاز گرفتن ناخن یا در نتیجه ضربه خوردن ناخن اتفاق افتاده باشند. از آنجایی که نقاط سفید روی ناخن ها خیلی شبیه کبودی ها هستند، اغلب دشوار است دقیقا مشخص کنید چه لحظه ای ممکن است ناخن خود را زخم کرده باشید ، همانطور که معمولا روزها بعد از بروز حادثه به معرض نمایش در می آیند.

شایعه

 نقاط سفید روی ناخن ها که به علت کمبود روی و کلسیم رخ می دهد یک اتفاق شایع است. در حقیقت این پدیده بسیار نادر است و اگر واقعا کمبود ویتامین دارید، باید در ناحیه های دیگر بدن خود به غیر از ناخن دنبال نشانه های آن باشید – بنابراین، مگر اینکه شما شروع به از دست دادن مو یا رنگ پوست خود کرده اید، لکه های سفید روی خود ناخن ها سبب نگرانی نیستند.

درمان

متاسفانه، بهترین روش درمان صبر است. مانند کبودی، شما باید  صبر کنید تا نقاط سفید روی ناخن در زمان خود درمان و پنهان شوند. اگر به صورت منظم از ناخن های مصنوعی استفاده میکنید و مشاهده میکنید که لکه های سفید زیاد می شوند، متاستفانه به این دلیل می باشد که ناخن مصنوعی به سطح اصلی ناخن شما آسیب وارد کرده و باید مدتی استفاده از آن ها را قطع کنید.

جلوگیری

با توجه به شیوه های مراقبت از ناخن، نقاط سفید  روی ناخن های خود نگه دارید. ازآسیب زدن به ناخن های ،خوردن آنها کندن آنها با دندان اجتناب کنید.و در صورت امکان، سعی کنید از برخورد  ناخن ها در برابر سطوح سخت جلوگیری کنید.

نکته مهم در مورد تاتو لب

0

نکته مهم در مورد تاتو لب

• بهبودی تاتو لب حداقل 1 هفته خواهد بود.
• با استفاده از پماد تجویزی، در تمام اوقات روز باید لب ها را مرطوب نگه داشته و از خشک شدن آن ها جلوگیری کرد.
• برای تمیز کردن لب ها نیز باید از روغن بچه یا صابون ملایم و آب استفاده کرد. برای خشک کردن لب ها با آرامی و با ضربات آهسته این کار را انجام داد.
• بهتر است تا وقتی که لب ها لایه برداری نشده و بهبود پیدا نکرده اند از رژلب استفاده نشود.
• از قرار گیری در معرض نور مستقیم آفتاب به شدت خودداری کنید.
• به مدت طولانی در آب قرار نگیرید.
• از غذاهای تند و قرارگیری در حرارت بالا بپرهیزید.
• پس از بهبودی می توانید از عادات معمول خود پیروی کنید.
• در صورت استفاده از کرم پودر و پنکک بهتر است لب های خود را بپوشانید. برای پاک کردن آرایش نیز از یک تکه پنبه و کمی روغن بچه استفاده کنید.

تماس سریع
آدرس ما